Stavba plotu

Cesta od myšlenky mít plot k jeho realizaci byla opravdu dlouhá. Hned s koupí pozemku jsme už zvažovali, že postavíme plot a budeme mít zatím na pozemku zahrádku. Plán byl přes zimu vyřídit povolení a na jaře 2016 začít se stavbou. Nakonec jsme se k tomu nedostali a povolení vyřídili až na podzim. Ale ani s povolením jsme nezačali stavět. Chalupa stále neprodaná, tak jsme jezdili i tam a do stavby se mi nechtělo. Na jaře 2017 už jsme opravdu uvažovali, že začneme, ale tím jak se chalupa neprodávala, jsme začali uvažovat, jestli si chalupu nenecháme a stavět nebudeme. Už jsme stáhli i inzeráty a najednou se ozvalo dokonce více zajemců, kteří měli opravdový zájem a chalupu prodali. Tak už nestálo nic v cestě začít. Popravdě počkat byla výhoda, z jedné strany soused plot postavil a mě už čekalo postavit jen cca. 100 m plotu do Lka. Předek jsem zatím nestavěl, když bude potřeba průjezd stavební techniky.

Prvně jsem zkusil to nacenit od firmy, cena byla cca. 40000,- Kč. To bylo pro mě nepřijatelné. Tak jsem zůstal u původní myšlenky, postavit plot sám. Jen na vyvrtání děr jsem pozval malý bagřík, 30 děr za 700,- Kč. Já jen běhal s lopatou a odhazoval hlínu od vrtáku, aby nespadla zpět do díry. Pár děr jsem musel, ale stejně dovrtat ručním vrtákem, občas se zasekl bagr o kámen a prostě se nehnul, a když to zkusil hned vedle a taky nic, tak nešlo nic dělat a měl jsem práci já. Pak 3 díry jsem vrtal komplet já, kde jsem nechtěl riskovat, že narazím na potrubí vody nebo metaliku CETINu. I když jsem to měl zaměřený, tak jsem tomu nevěřil, mě to vyměřili pomalu o metr jinde než sousedovi. Jistota je jistota než pak platit za poškození.
Další úkol byl přes eshop objednat sloupky, vzpěry, pletivo, napínáky, napínací drát. Nechat dovést písek. Nakoupit cement v unihobby. Po naskladnění jsem se do toho pustil. Míchačku jsem neměl, tak jsem beton míchal v kolečku hráběmi, to bylo docela utrpení. První den jsem udělal 10 sloupků a druhý den se nemohl hýbat, záda hrozně bolela :). I když každým mícháním se mi dařilo už chytit hned konzistenci jakou jsem chtěl, i vyrovnáním sloupku jsem trávil méně času, ještě že jsem si koupil vodováhu na sloupky,  ní to šlo o dost jednodušeji. Po zabetonování všech sloupků a vzpěr. Jsem se dostal k natahování pletiva. Prvně natáhnout napínací drát a pak natáhnout pletivo. Nečekal jsem, že jen rozmotat pletivo bude takový problém. Než jsem ho začal rozmotávat tak jsem z něj vystříhal provázek, který v něm byl promotaný a pak začal rozmotávat, všude se to začalo zachytávat a vyvlíkávat jednotlivý dráty a byl jsem z toho fakt zoufalý, jsem to rozmotával několik desítek minut a hlavně pak bylo potřeba vyvázat jednotlivé dráty zpět. Podruhé jsem přišel na to, že ten provázek je tam kvůli tomu, aby se to hezky rozmotávalo. Stačilo tahat za provázky a pletivo se rozmotávalo samo, jen kontrolovat aby se háčky nezachytili.
Ani háčkovat pletivo na vyvazovací drát není úplně zábavná činnost. Nakonec jsem se ještě rozhodnul přidat branku do zadní části pozemku, aby to do lesa bylo z pozemku opravdu jen přes silnici.
Nakonec jsem to zvládl postavit sám a plot po zimě drží. A to mi tchán vyprávěl jak jsem blázen, že to nemůžu sám postavit, že to musí dělat zedník a ještě když jsem mu řekl, že budu dělat beton v kolečku, popadal se za hlavu a nemohl ani mluvit :D.

 

Celkové náklady za plot:
Pletivo, sloupky, vzpěry, drát11600
Branka2700
cement 500
písek 4 tuny1200
bagřík – vyvrtání děr700