Stavba zahradního domku

Uvažoval jsem o koupi plechové garáže. Nedokázal jsem si však představit, mít ji na pozemku i po dostavbě domu a ještě se jí pak muset zbavit. Na obrázku to nevypadalo špatně, ale pořád to byl plech. Nakonec jsem se rozhodl boudu zbouchat svépomocí a to dřevěnou. Přeci to bude stát pár korun, tak tenhle plán úplně nevyšel :D.

Protože jsme prodali byt a stěhovali se do podnájmu, kde byl malý sklep a nebylo tedy kam dát sekačku, křoviňák atd…, tak jsem na stavbu neměl moc času a bez většího přemýšlení se do toho pustil, že to prostě nějak dopadne. První víkend jsem si vykopal díry pro betonáž podpěr. Rozměr jsem vymyslel 3,6×2,1m s tím, že ve výsledku má 4m a z boku je jakoby lavička. Bouda byla plánovaná na podpěrách, aby pod ní vznikl prostor, buď na odložení nějakých věcí, ale hlavně, kam se kočky a pes mohou v létě schovat. To už aktivně v létě využívají :).

Zabetonoval jsem díry a na vrch dal kostku ZB, ať mohu betonovat nad terén kousek (je to v mírném svahu). Do ní umístil U profil s roxorem do betonu pro umístění hranolu. Další víkend jsem smontoval základní konstrukci z hranolů. Vypadalo to už jako domek, ale konstrukce se docela hýbala, tak jsem z toho byl v rozpacích, jestli to není špatné. Soused říkal, že to asi nebude ono, ale kolega v práci mě následující den usvědčil v tom, že se to zpevní, až se to obloží.

Následující víkend jsem už pokládal z OSB (22mm) desek střechu. Udělal jsem přesahy cca 20 cm z každé strany. Trošku se to zpevnilo, ale stále se to malinko hýbalo. Na vrch jsem položil jen seperační asfalatový pás, na který jsem plánoval dát normální. V popisu psali, jak vydrží po nějakou dobu i jako hlavní izolační vrstva, ale po 14 dnech to bylo komplet roztrhaný od větru.

Celou dobu stavby jsem rozmýšlel, čím obložit stěny….. OSB desky, palubky nebo něco jiného? OSB desky měly výhodu v ceně, ale doporučovaný postup, dát na to následně polystyren a fasádu, bylo pro mě něco komplikovaného a tak přírodní dřevo z palubek získalo plus i za vyšší cenu. Nakoupil jsem tedy palubky. Neměl jsem však vozík a tak jsem to musel narvat do Fabia combi. 52 ks palubek 19mm, o délce 4m, jsem dle doporučení prodejce položil na palubovku a kousek mi koukal ven z kufru, docela hardcore. Během cesty, těch 15 km jsem se docela bál, protože v zatáčkách se to chtělo na mě překlopit :).

Palubky šly vrutama docela rychle montovat, jen občas do sebe zámky nechtěly zapadnout. Na těch 4m už se trošku kroutily. Koupil jsem i mafl z Lídlu a ani s řezy nebyly problémy, šlo to fakt super. Po namontování palubek, už byl domek pevný, že se ani nehnul, hurá.
Dveře do domku. Prvně jsem počítal, že si je vyrobím sám, ale nebyl jsem si jistej, jak to půjde a aby dobře seděly. Rozhodl jsem se tedy pro plastové dveře v ceně 3000,- Kč z Hornbachu. Myslím, že kdybych to dělal sám, tak po ceně pantů a dalších drobností, bych se dostal něco málo na nižší cenu, ale s nejistým výsledkem. Problém byl, že původní otvor byl užší a dveře jsem nakonec musel umístit jinam, kde prostor pro dveře vyšel akorát.

Do podlahy jsem se pustil až po přestěhování. Zatím jsem dal na zem palety. Na tom už jsem měl sekačku a další věci. Takže vše vyndat z boudy, udělat rošt z latí a na to položit OSB desky(18mm).  Za den to bylo hotové, ale jak jsem věci naskládal zpět, zjistil jsem, že na jedné straně, kde jsem použil slabší latě se podlaha prohýbá a hlavně opření roštu o hranol, který drží dveře, způsoboval při zatížení podlahy nemožnost zavřít dveře. Musel jsem tedy podlahu rozebrat a při změně orientace latí, jsem tam dal rovnou silnější latě. To velmi pomohlo a podlaha byla pevná.

Ještě mi zbývalo vytvořit regál. Udělal jsem ho také z latí a OSB desek. OSB desky byly už slabý jen 12mm, latě 4x5cm. Vytvořil jsem tedy konstrukce z latí a na to položil OSB desky. Pořád mě dřevo překvapovalo, protože v průběhu konstrukce to vypadalo, že se to rozpadne, ale nakonec to zůstalo pevné. Ani větší zatížení tomu nedělalo problém. Otestováno ležením na policích s dcerkou :).

Pro konečnou fázi jsem ošetřil boudu ještě nátěrem. Nakonec jsem na střechu položil samolepící asfaltové pásy, které jsou určené pro jednovrstvé použití. Spoje jsem přelepil asfaltovým lepidlem a přesahy přibil.

Do budoucna ještě plánuji udělat okap a elektrorozvody.