Strop a schody

Strop jsem si vybral polomonolitický skládaný z betonových vložek od firmy Merit Slatiňany. Během dvou závozů mi navezli nosníky a vložky. Nosníky umístili rovnou na zdi.

Poté si rozložili nosníky dle výkresu. Nosníky podepřeli (ano podpěry se dávají pod nosníky ještě před zatížením vložkami, foto ukradeno z blogu Martina, kde to zedníci zkoušeli bez podpěr :D) a vyskládali vložky mezi nosníky. Připravili prostupy pro kanalizaci, rekuperaci a další rozvody dle projektu a také připravili prostory, kam se nevešly vložky pro dobetonávky.

Následně připravili během dvou dnů konstrukci pro schody z OSB desek a prken. Vytvořili silnější síť z roxorů a k tomu ještě obyčejnou kari síť. Podesta je zpevněna roxory, které jsou téměř skrz celé boční nosné zdi.

Pak se vrátili ke stropu, přesněji k věncům, svázali je a umístili na strop. Předtím ještě zapěnili elektrokanálky a připravili pár husích krků, jak do stropu pro budoucí světla, tak i pár husích krků, které vedou do elektrokanálků, kde se pak bude moci protáhnout kabel z 2NP například k osvětlení venku nebo k žaluziím. 

Poté co byly věnce hotovy, umístili se na strop ještě kari sítě (zde má Merit výhodu, že nosníky jsou vyšší a nemusí se tedy podpírat pro podtečení betonu pod kari síť) a v místech dobetonávky se provedla výztuha z roxorů. Nakonec se provedlo vyšalování z OSB desek.

Konečně došlo k betonáži. Začalo se betonáží schodů, kam ten kubík a půl zmizel během chviličky. Následně se betonovalo v místech nosníků a věnců a beton se vibroval. Problém nastal, když se začal brát beton z druhého mixu. Byl moc tuhej a mix neměl s sebou žádnou vodu. Hadicí (asi 70m hadice) od sousedů se to ředilo. Hubenou hadicí se však vodě moc nechtělo, jak byl nízký tlak, a proto se s tím strávilo několik desítek minut. Mimo to jsme beton nespočítali dobře a nebylo ho dost, tak se ještě musel nakonec doobjednávat. Smůla také byla, že na centrále další mix neměli, tak jsme museli počkat než současný mix dojede pro beton. Naštěstí se pak už strop dobetonoval a zbytek se použil na základ budoucího plotu. Strop vypadá dobře a na to jaká byla horka, má jen pár mikrotrhlinek.