Z čeho stavět, rekuperace, pasiv

Od koupě pozemku jsme přemýšleli z čeho a jak stavět. V různých fázích se různě názory měnily.

První myšlenky byly komplet stavba svépomocí přes cíl, že dům bude na klíč až k dnešnímu dni, kdy stavba bude dodavatelsky, kde něco já, něco firmy.

Z materiálů jsem prvně preferoval VPC, pak jsem se od toho nechal odradit. Pak velmi vážně jsem přemýšlel nad ekopanely (panely ze stlačené slámy). Pak přemýšlel i hodně o marketingem propagovaném Heluz 2in1,  přeci jen 50cm pálených cihel už se zateplením uvnitř vypadalo dobře, ale zase hodně článků o tepelných mostech, vypadávání kuliček při elektroinstalacích. Pak jsem i přemýšlel nad systémem liapor dům jedním tahem, kde se přivezou hotové části vylité z liaporbetonu a jen se na pozemku pospojují, ale tam byla nevýhoda, že vyrábí jen pár typovek. Až jsem se nakonec vrátil k VPC, i když při hledání projektanta jsem ještě hodně přemýšlel nad systémem Max-plus aku. V dnešní době plné marketingu je opravdu náročné vybrat správný materiál, každý je kritizován, ale i chválen do nebes. Nakonec VPC systém se mi líbí svojí akumulací, svojí pevností. Jako mínus vidím haldu polystyrenu.

I cesta k tomu, že to bude pasiv nebyla rozhodnutá hned. Prvně jsem nad pasivem hodně přemýšlel, ale několik lidí mi to rozmlouvalo, protože s tím je spojeno hodně byrokracie. A že se to nevyplatí, že všichni jak budou vědět, že to je pasiv tak mi budou dávat vyšší ceny. Tak jsem to zatím neřešil a počítal s tím, že to bude nízkoenergetický dům, ale s rekuperací. Výměna vzduchu je pro mě důležitá hlavně bez toho, abych se v zimě těžce rozhodoval jestli bude žena mrznout nebo budeme mít vydýchaný vzduch.

Nakonec jsem našel dost informací, že kvůli tomu, že rekuperaci budu mít tak jako tak, bude pasiv ta správná cesta a doufám, že žádné speciální přirážky za standardní části domu platit nebudu.